Na jakim costa w Hiszpanii chcę kupić drugi dom?

Za jaką cenę w Hiszpanii chcę kupić drugi dom? Większość ludzi wie, do jakiego Costa w Hiszpanii się wybiera, ale nie wie, gdzie to znaleźć na mapie. Dla innych są tylko 3 Costas, a mianowicie: Costa Brava, Costa Blanca i Costa del Sol. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poniżej znajdziesz zestawienie, na jakich kosztach w Hiszpanii możesz kupić swój drugi dom.

Poniżej znajdziesz przegląd Wybrzeży z północy na południe z krótkim opisem poszczególnych regionów.

Costa Brava

Costa Brava to najbardziej na północ wysunięty region przybrzeżny Katalonii, rozciągający się od Portbou po Blanes. Jest to nieregularne wybrzeże ze skałami o nieregularnym kształcie i dużymi różnicami wysokości, co skutkuje utworzeniem szeregu pasm górskich, które stromo schodzą do morza. Z tego powodu Costa Brava nazywana jest także „Dzikim Wybrzeżem”. Oferta turystyczna Costa Brava jest tak bogata, jak ciekawa, dostosowana do najbardziej wymagającego podróżnika lub mieszkańca. Historii, sztuce, architekturze, możliwości uprawiania wszelkiego rodzaju sportów, zwłaszcza wodnych, towarzyszy doskonała infrastruktura. Radzimy nie ignorować żadnego z tych aspektów, aby naprawdę poznać Costa Brava, z jej tradycjami, sposobem życia i formami rozrywki.

Costa de Ponent

Poniżej Costa Brava oficjalnie leży Costa del Maresme, w tym obszar wokół Barcelony i Costa de Garraf, razem obszary te tworzą Costa de Ponent. Jednak ta część wybrzeża nie jest znana większości ludzi i dlatego często jest łączona z Costa Brava. Costa Maresme biegnie od Tordera do Montgat ze stolicą Mataró, następnie obszar wokół Barcelony rozciąga się od Badalony do Gava, a Costa de Garraf biegnie od Castelldefels do Vilanova i la Geltrú, również stolicy Costa de Garraf. Podobnie jak Costa Brava, ten pas przybrzeżny jest nieregularny, ze skałami o nieregularnym kształcie i dużymi różnicami wysokości, co skutkuje utworzeniem szeregu pasm górskich, które stromo schodzą do morza. Te 3 obszary razem oferują szeroką gamę możliwości turystycznych, znajdują się tam piękne rezerwaty przyrody, w których można cieszyć się florą i fauną. Ze względu na bogatą historię tego obszaru, znajdziesz wiele zabytków, dzieł sztuki i pięknych budynków o różnorodnej architekturze specjalnej. Doskonałe zaplecze można tu wykorzystać także w celach sportowo-rekreacyjnych.

Costa Dorada

Kiedy myślimy o wybrzeżu Morza Śródziemnego, automatycznie przychodzą nam na myśl rozległe piaszczyste plaże, otoczone lasami sosnowymi, z łagodnym klimatem, słońcem, błękitnym morzem i zarysem rzymskich ruin na horyzoncie. I to jest dokładnie to, co znajdziesz na Costa Daurada. Za nazwą kryje się duży odcinek wybrzeża prowincji Tarragona, który biegnie od Cunit do Alcanar. Costa Daurada, czyli „Złote Wybrzeże”, swoją nazwę zawdzięcza kolorowi plaż, najszerszych w całej Katalonii, ale w okolicy znajdują się także góry i płaskie wnętrze prowincji. Jest to region o pięknym krajobrazie i bardzo bogatej historii, ze znanymi ośrodkami turystycznymi, takimi jak Salou czy Cambrills, parkiem tematycznym Port Aventura należącym do Universalu, monumentalnymi centrami miast, takimi jak Tarragona, ważnymi klasztorami, takimi jak Poblet i Santes Creu oraz niektóre z najważniejszych rzymskich skarbów Hiszpanii, w tym mozaiki z mauzoleum Centelles, bramę Arco de Berà czy pomnik nagrobny Torre de los Escipiones.

Costa del Azahar

Na 120-kilometrowym wybrzeżu Costa del Azahar, ze stolicą w Castellon, znajdziemy piaszczyste plaże i skaliste regiony, a w głębi lądu górzysty krajobraz. Znajdujesz się w regionie górskim będącym odgałęzieniem pasma górskiego iberyjskiego. Większość dużych miast z ważnym przemysłem ceramicznym i kaflarskim oraz produkcją obuwia i żywności znajduje się na równinie przybrzeżnej. Costa del Azahar biegnie od Vinaroz do Almenara. Nazwa Azahar ma związek z licznymi szkółkami pomarańczy, które w okresie kwitnienia rozprzestrzeniają przyjemny aromat kwiatów. U wybrzeży tego wybrzeża leży archipelag Islas Columbretes, naturalny park wysp wulkanicznych. W Costa del Azahar znajdziesz zamki i sanktuaria, które zachowały się od średniowiecza. Niektóre miejsca wciąż wyglądają tak samo jak setki lat temu. Ponadto znajdują się tu liczne stanowiska archeologiczne i jaskinie z nienaruszonymi prehistorycznymi malowidłami.

Costa de Walencja

Costa de Valencia znajduje się na środku hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, a Walencja jest jego stolicą. Na wybrzeżu Costa graniczy z szerokimi wodami Zatoki Walenckiej, a za horyzontem tej Zatoki leżą Baleary. Wybrzeże od strony północnej oferuje połączenie rozległych piaszczystych gleb z kompleksami apartamentowymi i nowoczesną infrastrukturą z jednej strony, a niskimi zagrodami i zielonymi ogrodami targowymi z drugiej. Południowe wybrzeże składa się z szeregu wydm, lasów sosnowych i pięknych plaż. W głębi lądu krajobraz wyznaczają głównie średnio-wysokie góry i rozległe równiny. To Costa biegnie od Sagunto do Oliva. Turystyczny urok Costa de Valencia polega przede wszystkim na bogactwie kulturowym, czystych plażach, dwóch uzdrowiskach, licznych parkach przyrody, urozmaiconym kalendarzu festiwali, możliwościach zakwaterowania i pysznej kuchni.

Costa Blanca

Piaszczyste plaże, niskie wydmy i wilgotne obszary na wybrzeżu Costa Blanca przeplatają się ze skalistymi wychodniami, stromymi wybrzeżami i obszarami bardzo suchymi. Imponujące obszary północne i środkowe, poprzecinane wysokimi pasmami górskimi, rozciągają się aż do brzegu morza, gdzie znajdują się przylądki La Nao i San Antonio. Z kolei południowa część Costa Blanca to obszar równin i wzgórz nawadnianych przez rzekę Segura, która wpada do morza pośród wydm i niskich klifów. To Costa rozciąga się od Denia do Pilar de la Horadada ze stolicą w Alicante i jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Europie. Dzięki krajobrazowi, infrastrukturze, pięknym miastom i przyjaznym ludziom, Costa Blanca tętni życiem turystycznym przez cały rok i oferuje wiele udogodnień dla gości.

Kostaryka Kalida

Costa Cálida rozciąga się na około 250 kilometrów długich, białych piaszczystych plaż przeplatanych stromo wznoszącymi się skałami i osłoniętymi zatokami. Wnętrze jest pofałdowane i zawiera zalesione doliny. Costa Cálida biegnie od El Mojón do Águilas ze stolicą w Murcji. To Costa ma 2 różne morza; Mar Menor (małe morze), największy naturalny basen na świecie i prawdziwy raj dla wszystkich rodzajów sportów wodnych oraz Morze Śródziemne. To Costa zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z najzdrowszych obszarów na świecie.

Costa de Almeria + Costa Tropical

Costa de Almería i Costa Tropical rozciągają się od San Juan de Los Terreros do miasta La Herradura. Stolicą Costa de Almería jest Almería, a Granada jest stolicą Costa Tropical. Na obu wybrzeżach praktycznie nie ma sezonu zimowego, przypomina on raczej przedłużającą się wiosnę, a średnia roczna temperatura oscyluje wokół 20°C. Dzięki łagodnemu klimatowi znajdziesz piękne rezerwaty przyrody, takie jak park Cabod de Gata-Nijar na wybrzeżu Costa de Almería. Istnieje jednak także druga skrajność klimatyczna i przyrodnicza, a mianowicie popularny w głębi lądu teren narciarski Sierra Nevada na wybrzeżu Costa Tropical, gdzie można cieszyć się wspaniałą jazdą na nartach. Na obu wybrzeżach znajduje się również wiele wiosek z ciekawą historią, monumentalnym dziedzictwem i gościnnymi ludźmi. Z dala od masowej turystyki, te Costas pozostają prawdziwym odkryciem, w którym można cieszyć się spokojem i przyrodą. Co więcej, przeżywają rozkwit pod względem udogodnień, udogodnień i atrakcji turystycznych.

Costa del Sol + Costa de la Luz

Costa del Sol i Costa de la Luz zamykają hiszpańskie wybrzeże aż do Portugalii. Obszar ten rozciąga się od Maro na Costa del Sol do Ayamonte na Costa de la Luz. Stolicą Costa del Sol jest Malaga, a stolicą Costa de la Luz jest Kadyks. Obydwa wybrzeża cieszą się roczną temperaturą morza wynoszącą średnio 18°C i posiadają wydłużone plaże, które od strony lądu chronią liczne góry.