Różne typy domów w Hiszpanii

Różne typy domów w Hiszpanii są wykorzystywane na wiele sposobów i często wydaje się, że wszyscy agenci nieruchomości wymyślają własne nazwy dla różnych typów domów w Hiszpanii.

Ze względu na wszelkiego rodzaju wpływy międzynarodowe (językowe) staje się coraz mniej jasne, co tak naprawdę mamy na myśli, gdy ludzie mówią o określonym typie mieszkań w Hiszpanii. Chociaż niektóre nazwy mówią same za siebie, dla kompletności przedstawię poniżej krótkie wyjaśnienie domów wraz z nazwami, jakie określa się je w Hiszpanii.

Apartament

Mieszkanie jest domem w większym kompleksie i daje Ci prawo do wyłącznego korzystania z domu w tym kompleksie, opisanego w akcie własności (escritura). Dodatkowo właściciel może korzystać z obiektów ogólnodostępnych na terenie inwestycji takich jak windy, schody, baseny, ogrody, wellness itp...

Mieszkanie zazwyczaj posiada taras. Jeśli mieszkanie znajduje się na parterze, istnieje możliwość, że przynależy do niego ogródek, z którego, podobnie jak z samego domu, może i może korzystać wyłącznie właściciel danego mieszkania. Jeśli mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze, mieszkanie może czasami posiadać taras na dachu.

Dom parterowy

Bungalow to dom wolnostojący lub bliźniak składający się z jednego piętra i dodatkowego piętra powyżej. taras na dachu. Bungalowy można zbudować na przykład z płaskim dachem lub dachem krytym dachówką, ale możliwa jest również kombinacja. W bungalowie wszystkie pokoje muszą znajdować się na parterze i nie może być żadnych schodów, z wyjątkiem ewentualnych schodów prowadzących na taras na dachu. Większość bungalowów dysponuje prywatnym ogrodem.

Cortijo

Cortijo to dom budowany zwykle na dużej działce. Ponieważ większość cortijo służyła wcześniej jako gospodarstwa, domy te często mają dużo dodatkowej przestrzeni. Ogólnie rzecz biorąc, dawne stajnie zostały przekształcone w pomieszczenia mieszkalne, dlatego często w cortijo można znaleźć kilka salonów lub całe mieszkania. Ze względu na ogromną przestrzeń, jaką ma do zaoferowania większość cortijo, domy te idealnie nadają się również do stworzenia dodatkowych sypialni, aby można było w nich urządzić Bed & Breakfast. Cortijo jest często mylone z fincą.

Dom dwupoziomowy i potrójny

Krótko mówiąc, dom dwupoziomowy to dom szeregowy z wieloma piętrami, do których można dotrzeć od wewnątrz. O domach bliźniaczych mówi się wtedy, gdy mają 2 piętra mieszkalne, czyli parter i w razie potrzeby pierwsze piętro. z tarasem na dachu. Jeśli jest 2 piętro, są 3 piętra mieszkalne i nazywa się to domem potrójnym.

Domy bliźniacze można budować w rzędzie, łącząc się z innymi domami bliźniaczymi, lub narożnie, łącząc się np. z mieszkaniami. Możliwe jest również, że domy bliźniacze są połączone dwa na dwa, co jest porównywalne z domem bliźniaczym, co często spotyka się w Europie Północnej.

Ogólnie rzecz biorąc, domy dwupoziomowe mają salon-jadalnię, kuchnię i łazienkę/toaletę na parterze, a na parterze znajdują się sypialnie, łazienki i ewentualnie. taras na dachu na pierwszym piętrze. Czasami te domy dwupoziomowe mają własny zamknięty garaż pod domem, do którego można się dostać również od wewnątrz poprzez klatkę schodową. Ponadto większość domów bliźniaczych posiada ogród lub taras na parterze. Dom bliźniaczy jest zatem domem kompletnym, odpowiednim do zamieszkania na stałe.

Willa lub domek

Willa to dom wolnostojący, położony na osobnej działce. Wielkość willi uzależniona jest od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który wskazuje m.in. maksymalny stopień zabudowy (liczba m²) danej działki. W planie zagospodarowania przestrzennego określono również maksymalną dopuszczalną wysokość willi. Jeśli będziesz przestrzegać standardów planu zagospodarowania przestrzennego, możesz na przykład samodzielnie zaprojektować i zbudować willę. Można także „udekorować” własną działkę według własnych pomysłów, w razie potrzeby basen, garaż, ogród itp.

Finka

Wiele osób myśli o fince jako o wiejskim domu lub wiejskim domu na dużej działce, gdzie sąsiedzi mieszkają w znacznej odległości, co gwarantuje prywatność. Jednak ten opis tylko częściowo odnosi się do finca. Hiszpańska finca to nic innego jak działka, kawałek ziemi (duży lub mały), niezależnie od tego, czy jest zabudowany budynkami w jakiejkolwiek formie czy nie.

W Hiszpanii mamy różne rodzaje Fincas. Miejski Plan General de Ordenación Urbana (plan zagospodarowania przestrzennego) określa dla każdej działki, jakie użytkowanie jest dozwolone dla tej konkretnej nieruchomości. Poniżej opiszę bardziej szczegółowo różne typy Finca.

  • Finka Urbana

    Dotyczy to gruntów budowlanych. W planie zagospodarowania przestrzennego gminy (PGOU) użytkowanie takich działek określane jest jako budownictwo mieszkaniowe. Ponadto warunki zabudowy określają przepisy budowlane. Dla każdej działki ustala się, jaka może być maksymalna wysokość zabudowy, w jakiej odległości od granicy działki należy ją postawić oraz jaki procent działki można zabudować. Jeśli przy projektowaniu nowego domu do budowy zostaną uwzględnione te przepisy budowlane, uzyskanie pozwolenia na budowę jest zwykle dość łatwe.

  • Finca Rustica

    Krótko mówiąc, są to grunty, które w zasadzie nie są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Zwykle dotyczy to działek o przeznaczeniu rolniczym, leśnych, ujęciach wody lub przyrodzie (chronionej). Jednakże pod pewnymi rygorystycznymi warunkami możliwe jest również uzyskanie pozwolenia na budowę domu na „finca rústica”. W planie zagospodarowania przestrzennego gmina określiła minimalną wielkość działki (np. 5 000 m², 10 000 m² lub 20 000 m²), na której można postawić dom. Konstrukcja ta musi być również zgodna z przepisami budowlanymi i należy wziąć pod uwagę, że drogi dojazdowe do fincas rústicas zwykle nie mogą być utwardzone. Fincas rústicas na ogół nie są podłączone do kanalizacji ani wody, dlatego trzeba polegać na szambie i zbiorniku wodnym. W zależności od lokalizacji, energia elektryczna w Fincas Rústicas jest często wytwarzana z energii słonecznej i/lub wiatrowej

  • Finca Możliwość urbanizacji

    Jest to finka rústica, dla której plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, że pod pewnymi warunkami można ją zmienić na fince urbana. Nieporozumieniem jest twierdzenie, że fincas przeznaczone są wyłącznie do budowy urbanizacji (obszarów mieszkalnych). Choć w praktyce tego typu finki są często wykorzystywane pod zabudowę urbanizacyjną, mogą to być także pojedyncze działki. Aby przekształcić finca z możliwością urbanizacji w finca urbana, należy przedłożyć Plan Parcial, który między innymi wskazuje granice działki i ostateczny cel. Po zatwierdzeniu niniejszego Planu Częściowego można stworzyć projekt, na podstawie którego będzie można ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Estoy de acuerdo

Utilizamos cookies propias y de terceros para realizar análisis de uso y de medición de nuestra web para mejorar nuestros servicios. Si continua navegando, consideramos que acepta su uso. Para obtener más información aquí.