Drugi dom w Hiszpanii, drugi dom za granicą

Zobacz naszą ofertę mieszkaniową

Drugi dom w Hiszpanii! Powrót do domu pod słońcem za granicą. Może od jakiegoś czasu żyjesz z tym marzeniem, a może udało Ci się je spełnić. Z doświadczenia wiemy, że wokół tego tematu pojawia się wiele pytań, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele kwestii finansowych i podatkowych. MedVilla Spain chętnie Cię o tym poinformuje, abyś mógł później dokonać właściwego wyboru.

Drugi dom w Hiszpanii

Drugi dom w Hiszpanii – podatek od spadków

A co z hiszpańskim podatkiem od spadków, z którym będą musieli zapłacić Twoi spadkobiercy, jeśli opuścisz swój drugi dom w Hiszpanii? W Hiszpanii istnieją duże różnice regionalne w zakresie zwolnień i stawek z podatku od spadków.

Większość krajów pobiera podatek od spadków, jeśli pozostawisz nieruchomość w tym kraju. Nawet jeśli nie mieszkasz w tym kraju. Hiszpania nie jest wyjątkiem. Rząd hiszpański ustanowił zwolnienia i stawki. Obowiązują one co do zasady, gdy majątek hiszpański jest dziedziczony przez osoby niezamieszkujące w Hiszpanii. 17 regionów autonomicznych, na które podzielona jest Hiszpania, ma prawo odstąpić od przepisów krajowych. Odchylenia te niemal zawsze są na korzyść podatnika. Ponieważ obowiązują wyższe zwolnienia i/lub wysokie ulgi w należnym podatku od spadków. W przeszłości przepisy regionalne miały zastosowanie wyłącznie do spadkobierców mieszkających w Hiszpanii. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł we wrześniu 2014 r., że stanowi to bezprawną dyskryminację. Od tego momentu mieszkańcy innych państw członkowskich UE również mogą liczyć na stosowanie przepisów regionalnych.

Drugi dom w Hiszpanii – podwójny podatek od spadków?

Belgia, Holandia i Hiszpania nie zawarły umowy uniemożliwiającej podwójne opodatkowanie podatku od spadków. Jeżeli jednak umrzesz jako mieszkaniec Belgii lub Holandii, Twoi spadkobiercy mogą powołać się na dekret o unikaniu podwójnego opodatkowania z 2001 r. Zasadniczo Twoi spadkobiercy mogą odliczyć podatek od spadków płacony w Hiszpanii od podatku od spadków, który muszą zapłacić w Belgii lub Holandia. . Jeśli jednak podatek od spadków od drugiego domu w Hiszpanii jest niższy niż podatek hiszpański, mogą oni odliczyć jedynie niższą kwotę. Jeżeli pozostały przy życiu partner nie musi płacić podatku od spadków w Belgii lub Holandii, nie może on zaliczyć hiszpańskiego podatku od spadków. Jeśli masz dzieci, korzystniej będzie pozostawić im w testamencie drugi dom w Hiszpanii. Oraz przydzielić inne aktywa swojemu partnerowi

Drugi dom w Hiszpanii. Duże regionalne różnice w podatku od spadków w Hiszpanii.

Aby zilustrować główne różnice regionalne, porównujemy podatek od spadków, który małżonek musi zapłacić w wielu regionach Hiszpanii. W tym przykładzie zakładamy spadek brutto hiszpańskiego majątku o wartości 500 000 EUR.

Krajowy Andaluzja Walencja Baleary Katalonia
Spadki brutto 500 000 euro 500 000 euro 500 000 euro 500 000 euro 500 000 euro
Zwolnienie 15 957 euro 1 000 000 euro 100 000 euro 25 000 euro 100 000 euro
Podatek spadkowy 106 022 euro zero 81 762 euro 4750 euro 57 000 euro
Rabat 50% 99%
Płacić 106 022 euro zero 40 882 euro 4750 euro 570 €

Zgodnie z przepisami krajowymi zwolnienie dla małżonków wynosi mniej niż 16 000 euro. W regionach Walencji i Katalonii zwolnienie jest znacznie wyższe i wynosi 100 000 EUR. W Andaluzji od 2018 r. obowiązuje nawet zwolnienie w wysokości 1 000 000 euro dla małżonków. Oznacza to, że w tym przykładzie małżonek w ogóle nie musi płacić podatku od spadków.

Na Balearach małżonek płaci jedynie 1% od pierwszych 700 000 euro wartości podlegającej opodatkowaniu. Walencja stosuje krajową tabelę taryfową, w której stawki procentowe sięgają 34%. Ale daje małżonkowi 50% zniżki od naliczonego podatku. W Katalonii małżonkowi przysługuje nie tylko stosunkowo wysokie zwolnienie i korzystne stawki. Ale małżonek otrzymuje również ulgę w wysokości nie mniejszej niż 99% od podatku od spadków, który należy obliczyć. W rezultacie w sumie nie musi też płacić w Katalonii praktycznie żadnego podatku od spadków.

Drugi dom w Hiszpanii – Niekorzystne przypadki podatku od spadków

Wyższe zwolnienia i obniżki taryfowe w niektórych regionach autonomicznych nie dotyczą wszystkich. Są jednak zarezerwowane dla członków najbliższej rodziny, takich jak pozostały przy życiu małżonek i dzieci. W zasadzie żadne zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku partnerów żyjących w konkubinacie stanu wolnego. A w Hiszpanii wskaźnik ten może sięgać nawet 68%. Natomiast w Belgii i Holandii często obowiązują te same wysokie zwolnienia i ta sama stawka, co dla osób pozostających w związku małżeńskim. Sytuacje te zasługują na szczególną uwagę. Na przykład nie pozostawiając wspólnikowi żadnego hiszpańskiego majątku, można zaoszczędzić sporo podatku od spadków. W takim przypadku korzystny wpływ może mieć także kredyt hipoteczny na hiszpański dom. Ponieważ zmniejsza podstawę opodatkowania hiszpańskiego podatku od spadków.

Inne pytania dotyczące drugiego domu w Hiszpanii

Masz pytania dotyczące Twojej sytuacji osobistej w związku z drugim domem w Hiszpanii? A może chciałbyś bez zobowiązań spotkać się ze specjalistami podatkowymi w MedVilla Spain? Napisz do nas - info@MedVillaSpanje.com - lub zadzwoń - 0034 688 708 332 - aby uzyskać niezobowiązującą poradę.

Chętnie omówimy z Tobą wszelkie pytania, jakie możesz mieć. Chętnie współpracujemy z Tobą, aby określić, kto w naszej sieci najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i dlatego jest dla Ciebie najlepszą osobą kontaktową.

Twój drugi dom w Hiszpanii jest dobrze ubezpieczony

Ponieważ zakup drugiego domu w Hiszpanii to poważna inwestycja, warto odpowiednio zabezpieczyć tę inwestycję odpowiednim ubezpieczeniem. Poprzez naszą sieć partnerską z ponad 10-letnim doświadczeniem w ubezpieczaniu zagranicznych domów wakacyjnych na bardzo rozbudowanych warunkach. Z polisą w języku niderlandzkim.

Zbudowaliśmy unikalną wiedzę specjalistyczną, między innymi w ubezpieczaniu wyjątkowych domów i cennej zawartości drugiego domu w Hiszpanii. Pomożemy Państwu w wykupieniu niezbędnego ubezpieczenia.

Drzwi naszego biura są zawsze otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 14:00 - Avenida de los Nenúfares 0, Vivero de Empresas, despacho 9, 03184 Torrevieja - https://goo.gl/maps/2eEZ8gLwnKaVPc7k9

Chcesz skontaktować się z naszym zespołem?

  • Można się z nami skontaktować bezpośrednio pod numerem 0032 2 342 10 61 z Belgii i 0031 207 45 00 27 z Holandii
  • Bezpłatnie przez WHATSAPP 0034 688 708 332
  • Można się z nami również skontaktować pod adresem e-mail info@medvillaspanje.com
  • Lub nawet po prostu wypełniając formularz kontaktowy

Zachęcamy do zadawania pytań i wskazywania, w jaki sposób możemy Państwu pomóc. Jeśli Twoje pytanie dotyczy nieruchomości, nie zapomnij podać referencji lub wypełnić formularz kontaktowy na stronie samej nieruchomości.

MedVilla Twoim partnerem w zakresie doradztwa w zakupie domów na sprzedaż w Hiszpanii i mieszkań na sprzedaż w Hiszpanii

MedVilla - Bezpiecznym sposobem zakupu hiszpańskiej nieruchomości jest zakup za pośrednictwem uznanego agenta nieruchomości BIV